تهران، اندیشه فاز یک، خیابان هشتم غربی پاساژ ماهان، پلاک 134، دندانسازی ماندگار

کروم کبالت

دندان مصنوعی کروم کبالت چیست؟ یک نوع از پروتزهای دندانی متحرک پارسیل پروتز کروم کبالت نام دارد. از این پروتزها سالها قبل برای درمان مشکل بی دندانی با انتهای آزاد استفاده می کنند. این پروتزها برای افرادی می باشند که دندان های آسیاب یا همان خلفی (دندان های ردیف عقب) شان را از دست داده اند و دندانی پایه ای برای قرارگیری پروتز ثابت ندارند. همچنین از این پروتزها برای افرادی که به هر دلیلی نمیخواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند می توان استفاده کرد.

پلاک کروم کبالت

هنگامیکه تعداد زیادی ازدندانها ازدست رفته باشند ویا دندانهای پایه ضعیف باشند ویا به دلایل دیگری مانند مسائل مالی وغیره نتوان ازپروتزهای ثابت یا ایمپلنت استفاده نمود ازپلاک پارسیل استفاده می شود .این پلاکها شامل یک اسکلت فلزی و یک قسمت آکریلی ( لثه مصنوعی ) می باشند که دندانها روی آن قرارمیگیرند.
اگر فرد یک یا چند دندان خود را ازدست داد ه باشد دلایل زیادی وجود دارد که به دنبال درمان این بی دندانی باشد. ۱-یک فضای بزرگ بین دندانها ممکن است صحبت کردن یا خوردن فرد را تحت تاثیر بگذارد. ۲-دندانهای اطراف ممکن است به طرف این فضا حرکت کنند یا به اصطلاح کج شوند و تحلیل استخوان ناحیه از دست رفته اتفاق بیفتد. در این موارد یکی از روشهای جایگزینی دندانها پروتز پارسیل یا کروم کبالت میباشد که ابتدا از دهان قالبگیری میشود و سپس طی چند مرحله با مشارکت لابراتوار پروتز این پروسه درمانی به پایان میرسد از مزایای این روش این است که فرد میتواند پروتز خود را از دهان خارج کند و تمیز کند.در صورت عدم رعایت بهداشت از سوی فرد و خارج نکردن پروتز از دهان دندان های باقیمانده نیز پوسیده خواهند شد و پس از مدتی فرد تمام دندانهای خود را از دست میدهد.لذا اهمیت چکاپ های دندانپزشکی را نباید نادیده گرفت. زمانیکه فرد تمام دندانهای خود را از دست داده نیاز به پروتز کامل یا دست دندان دارد که طی چند مرحله قالبگیری و اندازه گیری از دهان و مشارکت لابراتوار پروتز کامل ،فرد دارای دندان خواهد شد .لازم به ذکر است که رنگ دندان ها و فرم آنها را فرد میتواند به سلیقه خود انتخاب کند اما نظر دندانپزشک هم حائز اهمیت میباشد.در این روش گیر دست دندان تماما به الوئول فک بستگی دارد هر چه آلوئول ضخیمتر و بلندتر باشد گیر یا ریتنشن آن بیشتر خواهد بود اما در مواردی که فرد دارای الوئول نازک و کم ارتفاع میباشد ممکن است بیمار به راحتی نتواندآن را بعنوان درمان موفق قبول کند اما به مرور زمان یاد میگیرد که چطور با زبان و لب و عضلات صورت پروتز خود را دردهان نگهدارد.البته با معرفی ایمپلنت ها دیگر نیازی نیست تا از لقی و یا گیر کم پروتز خود در عذاب باشید.