تهران، اندیشه فاز یک، خیابان هشتم غربی پاساژ ماهان، پلاک 134، دندانسازی ماندگار

ساخت پروتز مصنوعی

دندان مصنوعی یک ابزار متحرک است که برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته و بافت اطراف آن‌ها در دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته دندان‌های مصنوعی اغلب به صورت ضعیف در دهان قرار می‌گرفتند. در حقیقت این دندان‌ها بزرگ بوده و استفاده آن‌ها برای بیمار معمولاً دردناک بود. به هر حال، امروزه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید تغییرات شگرف در وضعیت ساخت دندان‌های مصنوعی ایجاد شده است. به این ترتیب نوآوری‌های ایجاد شده در حوزه دندانپزشکی به همراه مواد جدید سبک مورد استفاده در ساخت این دندان‌ها نه تنها باعث شده استفاده از دندان‌های مصنوعی برای بیمار ساده شود، بلکه علاوه بر این تا حد امکان سعی شده احساس بیمار در هنگام استفاده از دندان‌های مصنوعی بسیار نزدیک به دندان‌های طبیعی باشد.

فرایند ساخت پروتزهای دندانی (دندان مصنوعی)

1- فرایند ساخت با قالب گیری اولیه از دهان بیمار آغاز می شود، که معمولاً در وکس (موم دندانپزشکی) انجام می شود. از این قالب برای آماده سازی نمونه تشخیصی استفاده می شود. در طول ساخت قالب، دندانپزشک به بافت نرم فشار وارد می کند تا فشار بایت را شبیه سازی کند و لبه های خمیر قالب گیری به منطقه بدون دندان برسد تا اجازه دهد دنچر بهتر با لثه ها تطبیق پیدا کند.

2- وقتی قالب اولیه درست بدست می آید، قالب نهایی از سنگ گچ گرفته می شود، که محصولی سنگ مانند است. قالب نهایی مورد بررسی قرار می گیرد و قبل از ساخت دندان ها مورد تأیید قرار می گیرد. 

3- قالب پس از تهیه، با رزین آکریلیک پر می شود. برای حصول اطمینان از اینکه پس از تکمیل فرایند، آکریلیک سفت شده به راحتی قابل خارج کردن است، قبل از افزودن رزین، قالب با استفاده از ماده ای آزاد کننده پوشانده می شود. برای این منظور، قرار گرفتن یک لایه نازک فیلم جدا کننده بین آکریلیک و قالب کمک کننده است. سپس، دندان ساز ترکیب درستی از رزین را به شکل مایع آماده می کند. پس از خشک شدن، رزین سفت می شود. نتیجه نهایی از دوام بالایی برخوردار خواهد بود.

4- این ترکیب رزین با فشار داخل قالب فشرده می شود، در حالی که یک گیره به صورت افقی روی آن فشرده می شود. در این مرحله، مدل مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل پر شده است، در صورت لزوم می توان به آن رزین افزود.

5- وقتی قالب مورد رضایت دندان ساز قرار می گیرد، گرم می شود تا واکنش شیمیایی که موجب سفت شدن رزین می شود آغاز گردد. این بخش از فرایند ممکن است حدود 8 ساعت طول بکشد.

6- پس از اتمام حرارت دهی، باید صبر کرد قالب سرد شود. سپس قالب شکسته می شود تا بتوان دنچر را خارج کرد.

7- سپس دنچر درون قالب دهان بیمار قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که متناسب با دهان بیمار است و بایت مشکلی ندارد. بواسطه تعداد مراحل زیادی که برای آماده سازی دنچر طی می شود، ممکن است مقداری ناهماهنگی و عدم قرار گیری صحیح وجود داشته باشد. گاهی اوقات تنها چیزی که برای تناسب درست دنچر لازم است، مقداری ساییدن و صیقلی کردن سطح است.